Domů > Porovnání vysavačů 2018 > Recenze vysavače

Recenze vysavače
ETA Canto 1481

12. Místo v porovnání 

Sáčkový

​Průměrná cena

Vhodný k domácím mazlíčkům

Vhodný na koberce

​Nevhodný alergikům

Celkové hodnocení 
parametrů: 

72,5 %

Jednotliv​é části hodnocení:
Vysávání koberců 70,4 %
Vysávání podlah 100 %
Filtrace vzduchu 70,4 %
Vybavení a funkce 86,1 %
Spotřeba vysavače 55,7 %

Orientačně: 3 800 Kč

Hlavní klady:

Dobrá třída účinnosti na koberce

Má HEPA filtr

​Hlavní zápory:

Jen průměrná účinnost vysávání koberců

Jen průměrná účinnost filtrace

​Zhodnocení parametrů vysavače

Co se týče parametrů, doporučujeme ověřit hlavně ty, které jsou pro vás důležité. Od nás totiž získal střední hodnocení 72,5 %, což není špatné, ale na nějaké mezery to poukazuje. Tento vysavač stojí průměrných 3 800 Kč, nejdražší v porovnání je přitom Electrolux ZUODELUXE+ s cenovkou 8 000 Kč. Vysavač ETA Canto 1481 je sáčkový. Sáčková varianta pro vás znamená zejména to, že se nebudete muset tolik starat o čištění filtrů a bude o něco hygieničtější, nemusíte totiž vysypávat nádobku. Utratíte ale navíc za sáčky oproti variantě bezsáčkové, kde žádné sáčky dokupovat nemusíte. Co se týče objemu sáčku, je tento vysavač s objemem 3 litry v průměru objemu všech 16 porovnávaných. Objem vysavače 3 l značí, že bude vhodné jej používat v bytech do 150 m2. Pro větší prostory doporučujeme zvolit objem nad 4 litry. Hlučnost tohoto vysavače je na průměrných hodnotách, v porovnání se můžete podívat i po tišších, ale hodnota 74 db není žádná tragédie.

Účinnost vysávání a obsluha

U tohoto vysavače najdete třídu účinnosti vysávání tvrdých podlah A, což je třída nejlepší možná a značí skvělé vysávání tvrdých podlah. Tato třída značící účinnost vysavače na tvrdých podlahách je obvyklá, najdete ji u dalších 14 vysavačů ze všech porovnaných. Většina ze všech vysavačů má tedy třídu účinnosti vysávání podlah stejnou.


Tento vysavač má třídu značící efektivitu vysátí koberců C, což je třetí nejlepší. Je to už na hranici toho, co bychom pro koberce sami vybírali. Tato účinnost vysávání koberců není mezi vysavači nijak neobvyklá. Má ji 9 z 16 vysavačů v našem porovnání. Ve srovnání s tímto vysavačem má tedy většina dalších modelů třídu účinnosti vysávání koberců stejnou.


V rámci porovnání je akční radius tohoto vysavače v průměru, dostanete se s ním maximálně 10 metrů od zásuvky. Doporučujeme tento fakt před nákupem zvážit hlavně v případě, pokud máte velký byt. ETA vybavil vysavač Canto 1491 kontrolkou indikujicí plnost sáčku, takže není nutná manuální kontrola, případně čekání na to, až vysavač špatně saje. Indikátor zanesení filtru, díky kterému by si vysavač sám řekl o vyčištění filtru na vysavači bohužel nenajdete. S tímto vysavačem nebude problém při vysávání různých povrchů, protože má možnost regulace výkonu - ten si tedy snížíte nebo zvýšite dle potřeby. S nadprůměrnou hmotností 7,3 kg, kterou má tento vysavač, není nejvhodnější pro více pater, případně pro starší osoby. Pro představu nejlehčí vysavač v porovnání Sencor SVC 45 má jen 3,6 kg.

​Filtrace vzduchu

Ve vysavači ETA Canto 1481 je HEPA filtr, který patří k těm nejdokonalejším. Proto by měl být vysavač vhodný i pro alergiky. Třetí nejlepší třída filtrace vzduchu C značí stále dobrou filtraci, ale mohlo by to být lepší. Tuto třídu značící účinnost filtrace mají jen 2 z 16 vysavačů, jedná se tedy o docela neobvyklou hodnotu. Co se srovnání týče, tak většina ostatních vysavačů má třídu účinnosti filtrace lepší.

Energetické údaje a roční ​náklady na provoz

Energetická třída tohoto vysavače je D. To značí jen průměrnou efektivitu vysávání vůči spotřebě a určité mezery v konstrukčním řešení. Jedná se o neobvyklou hodnotu energetické třídy v kontextu ostatních vysavačů, mají ji 2 z 16 vysavačů. Energetickou třídu má ve srovnání většina vysavačů lepší. Spotřeba 46 kWh patří do nadprůměrných hodnot spotřeby v rámci porovnávaných vysavačů. Náklady na provoz jsou pro průměrnou rodinu s bytem 87 m2 vysávající 1x týdně a při průměrné ceně 4 koruny za kWh 183 kč, což je v kontextu ostatních vysavačů v porovnání taktéž nadprůměr.

Příslušenství

Mezi příslušenství tohoto vysavače patří mimojiné turbokartáč, který je vhodný k vysávání zvířecích chlupů a zlepšuje účinnost vysávání na kobercích. Kromě tohoto vysavače ho najdete zhruba u poloviny porovnávaných. K vašim podlahám, futrům a dalším překážkám bude vysavač šetrný díky měkčeným kolečkům. Dnes je má však kolem 90% vysavačů na trhu. Dnes je již samozřejmostí samonavíjecí kabel, vysavač Canto 1481 od výrobce ETA ho má také, nemusíte se tedy obávat nějakého manuálního namotávání.

Porovnání cen u obchodníků

Orientačně: 3 800 Kč

Hlavní parametry

​Hodnota

Typ (sáčkový / bezsáčkový)

Sáčkový

​Výrobce

ETA

Objem sáčku / nádoby (l)

3

Délka napájecího kabelu (m)

7

​Filtr

HEPA

Hlučnost (db)

74

Akční radius (m)

10

Energetická třída

D

​Roční spotřeba (kWh)

45,8

Průměrné roční náklady na provoz (v Kč)

183

​Třída čistoty vyfukovaného vzduchu

C

​Třída účinnosti vysávání koberců

C

Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

A

​Příkon (W)

1400

​Sací výkon (W)

530

​Příslušenství a rozměry

​Hodnota

​Indikátor plnosti sáčku/nádoby

Ano

​Indikátor zanesení filtru

Ne

​Regulace výkonu

Ano

​Hubice na tvrdé podlahy

Ano

​Malá hubice

Ano

​Turbokartáč

Ano

​Měkčená kolečka

Ano

​Navíjecí kabel

Ano

​Výška (cm)

25

​Šířka (cm)

47

​Délka (cm)

33

​Hmotnost (kg)

7,37

Komentáře