Domů > Porovnání vysavačů 2018 > Recenze vysavače

Recenze vysavače
Zelmer ZVC 425 HT

10. Místo v porovnání 

Skvělý poměr cena/výkon

Sáčkový

Vhodný alergikům

Vhodný k domácím mazlíčkům

Vhodný na koberce

​Podprůměrná cena

Celkové hodnocení 
parametrů: 

82,4 %

Jednotliv​é části hodnocení:
Vysávání koberců 70,4 %
Vysávání podlah 100 %
Filtrace vzduchu 100 %
Vybavení a funkce 86,1 %
Spotřeba vysavače 84,1 %

Orientačně: 2 400 Kč

Hlavní klady:

Dobrá třída účinnosti na koberce

Skvělá třída filtrace vzduchu

Má HEPA filtr

​Hlavní zápory:

Chybí indikace zanesení filtru

Jen průměrná účinnost vysávání koberců

​Zhodnocení parametrů vysavače

V rámci srovnání je tento vysavač velmi dobře hodnocen z hlediska parametrů. Získal hodnocení 82,4%. Cena 2400 Kč tohoto vysavače ho řadí k těm nejlevnějším v porovnání - průměrná cena vysavačů ve srovnání je 3500 Kč. Tento vysavač je sáčkový, takže ho budou moct obsluhovat i alergici (nemusí vysypávat prachovou nádobku). O častou výměnu filtrů se nemusíte starat, ale budete muset průběžně dokupovat sáčky. Objem sáčku tohoto vysavače je 4 litry a to je v kontextu všech 16 vysavačů v porovnání nadprůměrná hodnota. Objem sáčku tohoto vysavače pro vás znamená, že bude vhodný i pro velké prostory nad 150 m2. Hlučnost není to, v čem by byl tento vysavač nějak silný. Svojí hlučností 78 dB se řadí k nadprůměrně hlasitým.

Účinnost vysávání a obsluha

U tohoto vysavače najdete třídu účinnosti vysávání tvrdých podlah A, což je třída nejlepší možná a značí skvělé vysávání tvrdých podlah. Tato třída značící účinnost vysavače na tvrdých podlahách je obvyklá, najdete ji u dalších 14 vysavačů ze všech porovnaných. Většina ze všech vysavačů má tedy třídu účinnosti vysávání podlah stejnou.


Tento vysavač má třídu značící efektivitu vysátí koberců C, což je třetí nejlepší. Je to už na hranici toho, co bychom pro koberce sami vybírali. Tato účinnost vysávání koberců není mezi vysavači nijak neobvyklá. Má ji 9 z 16 vysavačů v našem srovnání.


V rámci porovnání je akční radius tohoto vysavače v průměru, dostanete se s ním maximálně 9 metrů od zásuvky. Doporučujeme tento fakt před nákupem zvážit hlavně v případě, pokud máte velký byt. Zelmer vybavil vysavač ZVC 425 HT kontrolkou indikujicí plnost sáčku, takže není nutná manuální kontrola, případně čekání na to, až vysavač špatně saje. Vysavač (název) si bohužel sám nepožádá o vyčištění filtru pomocí indikátoru zanesení filtru na těle vysavače. Na pravidelnou kontrolu filtrů budete muset myslet sami. Zelmer ZVC 425 HT má možnost regulace výkonu, takže sací výkon můžete upravit podle potřeby nebo dle právě vysávaného povrchu. S hmotností 5,4 kg, kterou má tento vysavač by si měla poradit i dáma, ale pokud máte více pater, najdete ve srovnání i lehčí modely. Pro představu nejlehčí vysavač v porovnání Sencor SVC 45 má 3,6 kg.

​Filtrace vzduchu

Ve vysavači Zelmer ZVC 425 HT je HEPA filtr, který patří k těm nejdokonalejším. Proto by měl být vysavač vhodný i pro alergiky. Pokud jde o filtraci, nemá se tento vysavač za co stydět, třída vyfukovaného vzduchu je nejlepší, tedy A. Tato třída čistoty vyfukovaného vzduchu není mezi vysavači nijak neobvyklá. Má ji 10 z 16 vysavačů v našem srovnání. Co se srovnání týče, tak většina ostatních vysavačů má třídu účinnosti filtrace stejnou.

Energetické údaje a roční ​náklady na provoz

Energetická třída B, tedy druhá nejlepší možná, značí, že je vysavač dobře konstručně řešen a má poměrně dobrou efektivitu vysávání v poměru ke spotřebě. Další 3 z 16 vysavačů mají stejnou energetickou třídu, rozhodně ale nejde říct, že by šlo o častou hodnotu. Energetickou třídu má ve srovnání většina vysavačů lepší. Spotřeba 33,6 kWh patří do průměru v rámci porovnávaných vysavačů. Náklady na provoz jsou pro průměrnou rodinu s bytem 87 m2 vysávající 1x týdně a při průměrné ceně 4 koruny za kWh 134 kč, což je v kontextu ostatních vysavačů v porovnání taktéž průměr.

Příslušenství

Pokud s tímto vysavačem budete vysávat koberce, nebo máte v domácnosti domácí mazlíčky, oceníte turbokartáč, který je součástí balení. V rámci porovnání nejde sice o raritu, ale také není úplně běžný, najdete ho u poloviny porovnávaných přístrojů. Přechody přes hrany nebo futra jsou u tohoto vysavače ulehčeny díky měkčeným kolečkům. Ty jsou mezi porovnávanými vysavači poměrně běžné. U tohoto vysavače je samozřejmostí samonavíjecí kabel. Mají ho ostatně téměř všechny vysavače na trhu.

Porovnání cen u obchodníků

Orientačně: 2 400 Kč

Hlavní parametry

​Hodnota

Typ (sáčkový / bezsáčkový)

Sáčkový

​Výrobce

Zelmer

Objem sáčku / nádoby (l)

4

Délka napájecího kabelu (m)

6

​Filtr

HEPA

Hlučnost (db)

78

Akční radius (m)

9

Energetická třída

B

​Roční spotřeba (kWh)

33,6

Průměrné roční náklady na provoz (v Kč)

134

​Třída čistoty vyfukovaného vzduchu

A

​Třída účinnosti vysávání koberců

C

Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

A

​Příkon (W)

1000

​Sací výkon (W)

Neuvádí se

​Příslušenství a rozměry

​Hodnota

​Indikátor plnosti sáčku/nádoby

Ano

​Indikátor zanesení filtru

Ne

​Regulace výkonu

Ano

​Hubice na tvrdé podlahy

Ano

​Malá hubice

Ano

​Turbokartáč

Ano

​Měkčená kolečka

Ano

​Navíjecí kabel

Ano

​Výška (cm)

28

​Šířka (cm)

32

​Délka (cm)

48

​Hmotnost (kg)

5,4

Komentáře